A közúti fuvarozók Európában, és azon belül Magyarországon is rendkívül nehéz „terepen” dolgoznak. Az idei év januárja és novembere között a tehergépjárművek üzemanyagként szolgáló gázolaj ára mintegy 12%-kal növekedett. Ez annak ellenére visszavetheti a fuvarozók üzleti eredményét, hogy az üzemanyagár-drágulásából adódó többletköltségeket a legtöbb esetben – a szolgáltatói szerződésekben rögzített módon – felárként érvényesíthetik a megbízókkal, jellemzően a szállítmányozókkal, illetve logisztikai szolgáltatókkal szemben. Az üzemanyagár viszonylag magas szintje azonban nem az egyetlen nehézség, amellyel a közúti fuvarozóknak szembe kell nézniük.
A másik előttük tornyosuló probléma a szállítási szektorban válságjellegűvé duzzadó a munkaerőhiány. A jó sofőrökért ádáz harc folyik a fuvarozók között, és ezt a küzdelmet gyakran a bérek felüllicitálásával vívják, ami szintén gyengíti üzleti tevékenységük jövedelmezőségét. A fuvarozóknak ráadásul a versenyképességük megőrzése érdekében és a hatályos környezetvédelmi szabályozásoknak való megfelelés miatt fuvareszközeiket, tehát teherautó- és kamionflottájukat is folyamatosan korszerűsíteniük kell. Ez egyébként elemi érdekük is, hiszen a korszerűbb járművek üzemanyag-fogyasztása alacsonyabb, menettulajdonságai kedvezőbbek.
A jobb, korszerűbb flotta tehát gazdaságos üzemeltetés tesz lehetővé a fuvarozók számára, akik így versenyképesebb díjakat adhat, és persze a megbízók számára is vonzóbb, ha az alvállalkozó járművei „fiatalok”. A fuvarozóknak tehát folyamatosan invesztálniuk kell jármű- és eszközparkjuk fejlesztésébe, de – például a már említett bérköltség-növekedés miatt – ez egyre nehezebb feladat. Abban, hogy működésük fenntartható pályán maradjon, nekünk, szállítmányozóknak, logisztikai szolgáltatóknak felelősségünk, és persze támogatói lehetőségünk is van, hiszen megbízóikként mi jelentjük a kapcsot az árutulajdonosok és köztük. Mi, a Rabennél kifejezetten keressük is azokat a lehetőségeket, amellyel tompítani tudjuk a fuvarozó alvállalkozókat érő – és persze áttételesen az ellátási láncokat veszélyeztető – negatív külső hatásokat.
Kártya, de nem játék
Úgy tapasztaljuk, hogy a magyarországi fuvarozók alapvető problémája a forgótőke hiánya. Pontosan látjuk, hogy a technológiai fejlesztések, a flotta fiatalon tartása, valamint a meredeken emelkedő sofőrbérek finanszírozása egyre nagyobb teher számukra, ezért ott igyekszünk segíteni, ahol annak a legnagyobb szükségét látjuk. Ez pedig az üzemanyagköltségeik csökkentése, illetve üzemanyag-vásárlásaik kvázi előfinanszírozása egy tudomásunk szerint Magyarországon egyedülálló konstrukcióban. Egészen pontosan arról van szó, hogy idén szeptembertől megállapodtunk a Shell Hungary Kereskedelmi Kft.-vel, azaz a Shellel arról, hogy – rajtunk, a Rabenen keresztül – fuvarozó alvállalkozóink számára olyan partnerkártyákat bocsát ki, amelyekkel közel 200 magyarországi Shell-töltőállomásnál tankolhatnak kedvezményes áron, készpénzforgalom nélkül. Az árelőny a tankolás mennyiségtől, illetve összegétől független. A 7,5 tonna és az azt meghaladó össztömegű járművekkel rendelkező alvállalkozóink számára az is lényeges információ, hogy a partnerkártyával a kereskedelmi gázolaj áfa-visszatérítés adminisztrációja is megvalósítható.
Többszörös haszon
A partnerkártya használatának előnye azonban nemcsak az alacsonyabb árú üzemanyag, hanem az is, hogy nincs készpénzhasználat, azaz a sofőröket nem szükséges az üzemanyag-vásárlás miatt készpénzzel ellátni. Ami pedig az egyik legfontosabb: tankoláskor nem fuvarozó alvállalkozónk fizet, hanem mi, a Raben. Arról van tehát szó, hogy nem fuvarozó partnereink finanszírozzák előre a szállítások teljesítéséhez szükséges üzemanyagot, hanem mi, a megbízó. Összességében tehát olcsóbb üzemanyaggal és előfinanszírozással segítünk.
A vásárolt – kedvező árú – üzemanyagról minden hónap végén számlát állítunk ki a partnerkártya-programban résztvevő fuvarozópartnereink számára. Arra is van lehetőség, hogy alvállalkozóinknak a tankolt üzemanyag (továbbszámlázott) árát ne direkt módon kelljen kifizetniük irányunkban, hanem számukra már az üzemanyag-vásárlások összegével csökkentett szolgáltatói díjat utaljuk át. És ezzel még messze nincsen vége az előnyök sorának. Szintén jelentős hasznuk van fuvarozó partnereinknek abból, hogy üzemanyag-vásárlásaik transzparenssé válnak. Kérésüknek megfelelően – például hetente vagy kettő hetente – az egyetlen gombnyomással „előállítható” tankolási listákat elküldjük számukra elektronikus úton. A lista alapján rendkívül jól kontrollálható az üzemanyag-vásárlás és felhasználás, akár járműre vagy sofőrre leképezve. Fuvarozó partnereink számára ugyan cégnévre szóló, tehát bizonyos szempontból „biankó” kártyákat biztosítunk, de „házon belül” a kártya sorszáma vagy egyéb jelölés alapján már képesek olyan azonosítási rendszert kialakítani, amely révén a cég vezetése – a kártyakiadás megfelelő adminisztrációjával – láthatja, hogy egy adott járműhez vagy sofőrhöz milyen üzemanyag-felhasználási tendenciák köthetők.
Partnerünk, a Shell nemzetközi tapasztalatai és tényadatai szerint a kártyák bevezetése és használta már az első pillanattól kezdve érezhetően csökkenti üzemanyag-felhasználást, azáltal pedig költségcsökkenést eredményez. A költségek csökkenéséhez tehát nemcsak az olcsóbb üzemanyag járul hozzá, hanem az is, hogy a sofőrök tisztában vannak azzal, hogy az üzemanyag-felhasználás kontroll alatt áll, ami felelősebb járművezetést ösztönöz. A fuvarozók persze korábban is mérték, figyelték az üzemanyag-vásárlási és felhasználási tendenciákat, de a benzinkúti számlákon alapuló statisztikák, kimutatások készítése jelentős mértékű adminisztrációval járt, értékes munkaórákat kötött le, és persze, mint minden manuális vagy részben manuális kalkuláció, hibákra is lehetőséget adott.
A partnerkártyáink mögötti digitális adatgyűjtés, adatbázis, illetve pillanatok alatt készíthető riportok révén fuvarozó alvállalkozóink adminisztrációs terhei is nagymértékben csökkenek, a kalkulációk hibamentessé válnak. A kártyákkal történt üzemanyag-vásárlások alapján végzett kontroll nemcsak lehetőség, hanem – a program szeptemberi indulása óta – már gyakorlat is partnereink körében. Többségük heti rendszerességgel kéri tőlünk a listát az előző heti tankolásokról. A listák tételei alapján elvégzik az üzemanyag-felhasználással kapcsolatos kalkulációkat, vagyis az olcsóbb gázolaj-vásárlás, illetve az általunk vállalt előfinanszírozás mellett a program egyéb előnyeit is kihasználják. Kezdeményezésünk kedvező fogadtatását bizonyítja, hogy a partnerkártyát igénylők köre folyamatosan bővül. A program sikerének „üzenete” pedig az, hogy a fuvarozókkal számíthatunk egymásra, megbízóink pedig arra, hogy a stabil alvállalkozói hátterünk révén továbbra is versenyképes árú szolgáltatásokat biztosítunk számukra.
További híreink
2024.07.02
Új RO e-Transport rendszer Romániában
2023.12.18
Tájékoztató szolgáltatási díjaink változásáról
2023.09.30
Útdíjemeléssel kapcsolatos tájékoztató
2023.04.24
Eurohub: új struktúrát élesít a Raben Group
2023.04.21
Tovább az ESG útján – Elérhető a Raben legújabb Fenntarthatósági Jelentése
2023.04.20
Újabb fejlesztéssel erősít a gyűjtőszállítmányozásban a Raben
2023.03.02
Hétezer laptoppal a rászorulók oktatásáért
2022.10.05
Szórakozás a munkahelyen, avagy nyári tábor a logisztikai központban
2022.09.15
Együttes erővel a kibocsátásmentes szállításért
2022.09.08
Tudományos alapokra helyezi klímacéljait a Raben
Vincze Adrián
belföldi szállítmányozási üzletágvezető
adrian.vincze@raben-group.com